پرینت

منوی اصلی

آمار سایت

كاربران آنلاين
بازدید امروز
بازديد ديروز
بازديد هفته گذشته
بازديد ماه گذشته
بازدید کل
بیشترین بازدید

ورود

مصاحبه با آقای مهندس سعید محسنی

1- لطفا خودتان را معرفی کنید.
مجید محسنی هستم، متولد 1347 و دو فرزند دارم، در رشته مهندسی مخابرات دانشگاه صنعتی شریف تحصیل کرده ام.
2- نام شرکت شما گروه رافع است بفرمائید رافع به چه معناست و گروه رافع از چه زمان شروع به فعالیت کرده است؟

 
رافع ابتدای این کلمات است: رشد آموزش فناوران علوم است؛
از سال 67 الی 78 در مؤسسه عترت مشغول بکار شدم . یکی از شرکتهایی که زیر مجموعه مؤسسه عترت بود شرکت آروین بود که آسانیک تولید می کردند؛ آسانیک، نسل اول مدارهای الکترونیکی بود که توسط این شرکت تولید می شد؛ در سال 76 در دبیرستان علامه حلی (تیزهوشان) با تعدادی از دانش آموزان شروع به ساختن زیردریایی کردیم که حدودا سه سال به طول انجامید و آنرا در آب انداختیم که با موفقیت کامل کار صورت پذیرفت؛ بعدها هم شبکه دو سریالی بنام یونس ساخت که موضوع آن ساخت زیردریایی توسط گروه ما بود.
 
از سال 78 الی 88 بر اساس فرمایش مقام معظم رهبری که فرمودند الان زمان جنبش نرم افزاری است، به سمت کار نرم افزاری رفتیم و حاصل آن تولید 13 cd با محتوای درسی بود که با درس فیزیک شروع کردیم و زیست و شیمی را هم در ادامه به آن اضافه کردیم. تولید از ما و تکثیر و فروش از تبیان بود. ما پس از کسب تجربیات گرانبها در این عرصه به این نتیجه رسیدیم که محتوای تولید شده توسط ما در اختیار گروه مخاطب قرار نمی گیرد؛ لذا تصمیم گرفتیم خودمان این مرحله از کار را نیز انجام دهیم.
 
از سال 88 تقریبا بیش از دو سال به تحقیق و تولید محتوا پرداختیم در این مدت بیش از سیصد cd و 150 عنوان کتاب های روز دنیا در زمینه فیزیک را تهیه و مطالعه کردیم؛ سپس اطلاعات را استخراج طبقه بندی کردیم تا متوجه شویم آنها روی چه مطالبی فکر می کنند این برای ما مهم بود که در فضای فکری آنها قرار بگیریم و در واقع در طول این مدت سعی کردیم محتواهای بدست آمده را بومی کنیم.
در خرداد ماه 91 بصورت آزمایشی سایت چیستا را راه اندازی کردیم و در تیر ماه 91 بطور رسمی راه اندازی شد. در کنفرانس آموزش فیزیک ایران که از طرف اتحادیه انجمن های معلمین فیزیک در شهریور ماه 91 برگزار گردید سایت چیستا را معرفی کردیم؛ در آن زمان اطلاعات و داده های ما نسبت به رشد(شبکه ملی مدارس)50 برابر بود.
3- از چه زمانی در پارک فناوری مستقر شدید و چه روزهایی در پارک حضور دارید؟

در مرداد ماه 90 درخواست عضویت دادیم و در اردیبهشت 91 در پارک مستقر شدیم؛ معمولا اغلب روزها را در پارک فناوری حضور دارم.
4- آینده کارتان را چطور ارزیابی می کنید و تا چه میزان می توانید در این عرصه موفق باشید؟

آموزش یک سیر منطقی دارد همانطور که مکتبخانه در طول زمان به مدارس امروزی تبدیل شد آموزش الکترونیکی هم مثل سیر مدارس فیزیکی است؛ ولی برآورد ما این است که تا 5/1 سال دیگر به حد کفایت می رسیم؛ ما در حال حاضر آزمایشها را از سایتهای خارجی برمی داریم ولی در این زمینه به سمت بومی شدن کامل پیش می رویم و لازمه آن حمایت از این کار است. آموزش امروزه ما باید از بسترهای نرم افزاری استفاده کند. این دریای عظیمی است که تمام شدنی نیست.
5- آیا محدوده کار شما فقط به سایت محدود می شود؟
خیر؛ در قالبهای
cd به همراه کتاب و نرم افزار هم محصولاتمان را ارائه می دهیم.
6- انتظار شما از پارک فناوری چیست؟
 متأسفانه در آموزش کشور دست های پشت پرده وجود دارد و به امثال محسنی اجازه فعالیت نمی‌دهند ما دو درخواست از پارک داریم 1- از ما حمایت کنند و ما را با مدیران دلسوز در آموزش و پرورش ارتباط دهند بنحویکه بتوانیم این داده ها را به دانش آموزان ومعلمان برسانیم 2- ما را به افراد صاحب صنایع متصل کنند تا از کار ما حمایت کنند مثلا ذوب آهن، مس کرمان که منبع خرج دارند و با بخشی از بودجه شان از ما حمایت کنند؛  و متقابلا ما در هر کدام از داده هایمان نام و لوگوی آنها را قید می کنیم ومی گوییم این محتواها با حمایت فلان شرکت تولید شده است  و این سبب می شود تا محتواهای بیشتری بتوانیم تولید کنیم، وقتی این کار صورت پذیرد می رویم به سمت تولید محتواهای زیست، شیمی و ...

7- با شرکتهای مستقر در پارک فناوری و نوع کارهایشان تا چه حد آشنایی دارید؟

بصورت محدود ولی اگر بتوان بین همین شرکتهای مستقر، ارتباط برقرار کرد بسیار مطلوبست . الان ما به خدمات پارس آنلاین نیاز داریم زیرا آنها data center های قوی دارند؛ در حال حاضر ما با یک واسطه (شرکت پالیز )خدمات پارس آنلاین را می گیریم و مطلوب آنست که این خدمات را بصورت مستقیم از آنها بگیریم.
8- عملکرد پارک فناوری را چطور ارزیابی می کنید؟
 
پارک فناوری برای جوانانی که صاحب ایده هستند مکان بسیار خوبی است و حمایت می کند ولی من توقعم بیشتر است زیرا ما از این مرحله گذشتیم و محتواها را داریم و فقط باید آنها را ارائه کنیم.
 
9- نقش انجمن خیرین توسعه علم و فناوری در کمک به شرکتهای مرکز رشدی چیست؟
ابتدا بررسی کند که هر شرکتی با چه ادارات و سازمانهایی مرتبط می شود و برای هر شرکت یک چک لیستی داشته باشد و اگر احساس کرد که این شرکت تلاشش را انجام می دهد، با روابطی که دارد (طبق ضوابط) شرکتها را به سازمانهای هدف وصل کند.

 

مهر 91