مقدمه

 

ايران اسلامي قرن‌ها پرچمدار شاخه­ هاي مختلف علوم وفنون در دنيا بوده و از اين رهگذر صدها دانشمند فرزانه را به جامعه بشري معرفي نموده است. اما اين جايگاه عظيم به دلايلي از توليد علم و دانش به تقليد و ترجمه از ديگران تنزل يافت. اكنون كه با همت دانشمندان و مديران اين مرز و بوم، تلاشي دوباره براي اعتلاي آن جايگاه عظيم آغاز شده است، عده‌اي از دلسوزان و دست ­اندركاران علم و فناوري كشور عزم كرده ­اند تا با به‌ميدان آوردن همت­ بلند دانشمندان، صنعتگران، فناوران، خيرين و عموم مردم بزرگ ايران، راه دشوار شكوفايي علم و فناوري را تسهيل نمايند. چرا كه معتقدند بدست آوردن آن مجد باشكوه و گذر از اين مرحله تاريخي و سرنوشت­ ساز، به تنهايي از عهده مالي و مديريتي دولت خارج است و مثل هميشه اين مردم هستند كه بايد با ورود به اين كارزار دشوار، اين بناي عظيم را احياء نمايند.

براين اساس و در راستاي جلب مشاركت همگاني در توسعه اجتماعي، "انجمن خيرين توسعه علم و فناوري ايرانيان" به منظور متشكل و هماهنگ ساختن منابع و امكانات و نيروهاي داوطلب مردمي در امر توسعه علم و فناوري كشور تشكيل شده است.

دفتر مرکزي انجمن در پارك فناوري پرديس مستقر است و درصورت لزوم مراکز، شعبه ها و دفاتر ديگري را نيز در شهرهاي بزرگ ايران يا خارج از كشور که داراي سازمانها و گروههاي علمي و خواهان مشارکت در فعاليتهاي انجمن هستند، تأسيس خواهد نمود.

انجمن علاقمند است در کليه فعاليتهاي خود با دانشگاهها و مراکز تحقيقاتي علمي، اتحاديه‌هاي علمي و دانشمندان و محققان ايراني همکاري نمايد. نگاه انجمن، تشويق و حمايت از نوآوري در تحقيقات علمي و فناوري در ايران و توسعه راهها و ابزارهايي براي هماهنگي و همکاري ميان محققان و سازمانهاي علمي به منظور بکارگيري دانش آنان براي خدمت به پيشرفت جاري کشور است.